REGISTER VAN BESCHERMDE CULTUURHISTORISCHE ERFGOEDEREN
Roodeweg 80 – 84, Otrobanda
Kadastrale gegevens: Stadsdistrict Sectie: B – nr. 2226
“Vrijstaand blok van drie woningen, gelegen op de hoek met de Mgr. Niewindtstraat, met de gevel direct aan de straat. Het heeft de nokken evenwijdig aan de Roodeweg, en is op rechthoekige plattegrond opgetrokken over twee bouwlagen en kap. De kap, bestaande uit twee evenwijdig achter elkaar liggende schilddaken, is gedekt met overwegend rode oudhollandse pannen en is voorzien van stenen nok en hoekkepers en pirons. Langs de vier gevels een geprofileerde gootlijst.
De gevels zijn gepleisterd en geverfd.
De voorgevel (zuidgevel) is ingedeeld in driemaal drie assen. De vensters: staande vensters met houten shutterramen; de deuren: paneeldeuren met houten shutters. Elk huis bevat op de verdieping drie vensters met geprofileerde waterlijst en op de begane grond een centraal geplaatste deur en flankerende vensters met vlakke waterlijst.
De westelijke zijgevel bevat onder de voorste kap volgens één as een venster op verdieping en begane grond en onder de tweede kap twee vensters op de verdieping en één rechts op de begane grond. De verdiepingsvensters hebben geprofileerde waterlijst.
De oostelijke zijgevel bevat onder de voorste kap volgens één as een deur op de verdieping en een venster met vlakke waterlijst op de begane grond (1). Het achterdeel bevat volgens twee assen een deur en venster met geprofileerde waterlijst op de verdieping en rechts een venster op de begane grond (2).
De achtergevel (noordgevel) is ingedeeld als de voorgevel in driemaal drie assen. Op de verdieping zijn dat van links naar rechts: drie vensters; venster, deur, venster; venster, deur (3). Op de begane grond zijn dat van links naar rechts: ?, deur, venster; en tweemaal venster, deur, venster. De verdiepings vensters hebben geprofileerde waterlijst (4). Op verdiepingshoogte loopt een balkon.
Opmerkingen:
(1) Mogelijk was de deur oorspronkelijk venster.
(2) De opening beneden lnks is dichtgezet. Een houten balkon langs de gevel is thans provisorisch vervangen.
(3) Een derde opening dichtgezet?
(4) Een deel van de vensters en deuren heeft nog houten shutters.)
Redengeving:
Het gebouw als boven beschreven is van algemeen belang wegens schoonheid en volkskundige waarde op grond van de volgende waardestellende criteria:
– architectuurhistorische en cultuurhistorische waarde als stadspand van drie woningen over twee bouwlagen en met schilddaken;
– idem, vanwege de omvang en situering op de straathoek;
– monumentale ensemblewaarde daar het onderdeel vormt van een groter te beschermen stedebouwkundig geheel.
Tot het hierboven vermelde monument behoort al hetgeen dat door bestemming of anderszins rechtens onroerend is.”
Registratie: 1996-01-02
Afschrift Hypotheek: 1996-02-19
Aanwijzing Besluit: 1995-11-21
Publicatie: 1995-12-04
Inzage: 1995-12-04